четвер, 4 лютого 2016 р.

Відгук на прочитану книгу

Відгук на прочитану книгу




Нещодавно в нашому класі булооголошено конкурс
«На кращій відгук на сучаснудитячу прозу». Як зясувалосянетак легко знайти в нашому селищізапропоновану літературуВ цьомумені допомогла наш бібліотекарЛюбов Василівна.
Іодивопрочитавши казкуНаталки Сняданко «Країна поламанихіграшок та інші подорожі», я для себезясувалащо іноді нові речі незавжди цікавіші за старі.
В цьому й переконався хлопчикМатвійкоВін став дуже ввічливим,почав допомагати батькам погосподарствуЦей хлопчик отримавзапрошення до клубу «Дитячогосамовиховання»

Я надзвичайно захоплена зміноюповедінки цього хлопчикабо вінстав ввічливимне завдавав шкодиіншимБеручи з нього прикладя йсамазнайшла на полиці між новимиіграшками місце маже для всіх своїхстарих іграшокта почаласпілкуватися з ними по-іншому.

Тема .Дніпропетровській області 80 – років.

Тема .Дніпропетровській області 80 – років.

Тема .Дніпропетровській області 80 – років.

Мета: розширити та доповнити знання дітей про рідну Дніпропетровщину; сприяти розвитку пізнавального інтересу школярів; збагачувати словниковий запас, виховувати любов та гордість за рідний край.

Обладнання: адміністративна карта Дніпропетровської області, ілюстрації із зображенням куточків Дніпропетровської області, малюнки дітей, предмети побуту з петриківським розписом, книги, музичний запис.

Хід уроку.

I.Організація класу.

II.Розповідь вчителя з елементами бесіди

  • В цьому році 27 лютого наша Дніпропетровщина відзначає 80-річчя.
Офіційним «днем народження» області вважається 27 лютого 1932 року, коли на території України було створено 5 областей: Київської, Харківської, Вінницької, Одеської та Дніпропетровської. Раніше ці землі називались Катеринославська губернія. В той час уже було місто Дніпропетровськ. Воно отримало таку назву на честь річки, яка протікала через місто та на честь революціонера-радянського діяча Григорія Івановича Петровського, 20 липня 1926 року.
В 1932 році територія Дніпропетровської області становила 73149,4 кв. км з населенням 4 032200 осіб. Зараз же її площа перевищує 32 000 кв.км, тобто 5,3% від території України. Чисельність населення сягає понад 3млн.700тис. чоловік, або 7,5% населення України. Адміністративно-територіальний устрій області складається з 22 районів, 20 міст, 48 селищ, 1441 сіл. Протяжність області з півночі на південь – 130 км, із заходу на схід 300 км.

  • Подивіться на карту Дніпропетровської області. На ній ви бачите районні центри нашої області. Які з цих назв вам знайомі?

(Відповіді дітей)

  • Що ви знаєте про наш район?

(Відповіді дітей)




IIIРозповідь дітей про Новомосковський район.

1уч. Наш Ново московський район розташований на півночі Дніпропетровської області. Районний центр – місто Новомосковськ.

2уч. Район багатий на корисні копалини, газ, коксівне вугілля, нафту.

3уч. На території району налічується 35 підприємств сільського господарства. Шість промислових підприємств.

4уч. Люди нашого району вирощують соняшник, пшеницю, цукровий буряк, кукурудзу, в садах різні фрукти, займаються виробництвом металоконструкцій, залізобетону, цукру, мінеральної води.

IV. Розповідь вчителя про с.Меліоративне з елементами бесіди та розповіді дітей про свої улюблені місця в селищі.

  • Як називається наша маленька батьківщина?
. . .
  • Селище Меліоративне утворилось понад 40 років. Воно зовсім молоде. Його раніше називали Молодіжне. Бо приїхали сюди жити і працювати молоді люди. Вони будували наше селище, створювались сім ї, народжувались діти, ваші мами й тата, а потім і самі ви. Тепер вже ви є повноцінними жителями, у вас є найулюбленіші місця.Розкажіть, що це за місця.

(Розповіді дітей)

V. Виставка малюнків

«Моє улюблене місце в селищі»

VI. – Про історію розвитку нашого селища можна дізнатись в краєзнавчому музеї, який знаходиться в БК. або з історій ваших бабусь і дідусів, які проживають в селищі, розпитайте їх.

VII. Розповідь вчителя, показ ілюстрацій про минуле Дніпропетровщини.

  • Дніпропетровщина – перлина України. Вона має багату і славну історію, яка сягає у сиву давнину століть і тисячоліть.
Вже понад 100 тис. років тому наш край був заселений. Знахідки археологів говорять про те, що тут жили племена людей з високою духовною культурою.

(Показ ілюстрацій)

  • За часів Київської Русі наші землі теж славились: проходив знаменитий шлях світового значення «Із варяг у греки», тут бувала Велика Київська княгиня Ольга та її син князь Святослав. Який загинув у бою з печенігами, а потім і князь Володимир.

(Показ ілюстрацій)

- Дніпропетровщина відома також як край козацьких Січей. Саме тут був обраний гетьманом Війська Запорізького Богдан Хмельницький.

(Показ ілюстрацій)

З тих часів пройшло багато часу. Але до сих пір ми згадуємо козаків. Це наша історія. Навіть на гербі та прапорі Дніпропетровської області є частина цієї історії.

VIII. Розповідь учнів про герб та прапор нашої області.


1уч. Наш герб має вигляд щита, скошеного праворуч перев язом, який утворений
з єднаними золотою полум яновидною лінією на синьому тлі та синьою хвилеподібною лінією на срібному тлі. Верхнє синє поле щита укрито
дев ятьма золотими восьмикутними зірками, а на нижньому срібному полі стоїть козак у малиновому одязі з рушницею та шаблею.

2уч. Щит розташований на золотому орнаменті, зверху в орнаменті Малий Державний герб України – Золотий Тризуб.

3уч. Чудово виглядає і прапор області, прямокутне полотнище (2:3). Всі зображення відповідають Малому гербу Дніпропетровської області.

IX. Малювання прапора області дітьми.

X. Розповідь вчителя про культурну спадщину Дніпропетровщини.


  • Наша область багата на культурні пам ятки. Це наші собори, музеї.

(Розгляд ілюстрації Ново московського Свято-Троїцького Собору)

  • Особливістю його є, що він побудований без єдиного цвяха.
  • З Дніпропетровщиною пов язано багато видатних діячів науки, культури, мистецтва, громадських діячів, найбільш відомі: Дмитро Яворницький, Тарас Шевченко, Олександр Пушкін, Ілля Рєпін, Олесь Гончар, Леонід Кучма, Леонід Брежнєв. Дніпропетровщина є центром народної творчості «Петриківка».

(Показ петриківського розпису на предметах побуту)

XI. Виступ дітей

1уч. Широкий степ, високе небо,
Дніпра – Славути водограй. . .
З усіх доріг спішу до тебе,
Мій, серцю любий, рідний край.

2уч. Горнусь до вишні і тополі,
Що у твоїм ростуть краю,
Тебе і врадості, і в болі,-
Люблю, як матінку свою.

3уч. Дніпропетровщина моя,
Ти – зірка величі країни!
Ми з покоління в покоління,
Усі разом – одна сім я.

4уч. Дніпропетровщина моя!
Землі ріднішої немає!
Тут дух козацький – не вмирає
Бо тут живемо – ти і я!

Урок з християнської етики

Урок з християнської етики

Меліоративна СЗШ І-ІІІ ступенів
Новомосковського району Дніпропетровської області










Урок з християнської етики















Вчитель: Шамрай Н.М.





2012 р.
Тема: Пошана й любов до батьків. Материнська любов.

Мета: виховувати у дітей любов та повагу до батьків, турботу про них, шанобливе ставлення до їхніх настанов та порад, бажання щоденно піклуватися про їхнє здоров’я, не завдавати їм душевного болю негідними вчинками; прищеплювати бажання бути гідними дітьми своїх батьків, прагнення приносити щастя в свій дім.

Форма проведення: урок.

Обладнання: малюнки дітей «В моїй родині», учнівські твори «Шанобливе ставлення до батьків», фотовиставка «Незвичайні пригоди моєї сім’ї», малюнки «Моя матуся», аудіо записи пісень про батьків, афоризми та прислів’я про батьків.


Зміст уроку

І. Організаційний момент.
ІІ. Екскурсія по класу. Розгляд фотовиставки «Незвичайні пригоди моєї сім’ї» та малюнків «В моїй родині».
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Робота над темою.



1. Вступне слово вчителя.
  • Діти, ви оглянули виставку в класі, матеріали для якої ми готували протягом кількох років. Якій темі вона присвячена?
 (Відповіді учнів.)

- Є на світі люди, перед якими всі ми в боргу, яким завдячуємо усім, що маємо і що будемо мати, це ваші батьки.
Мама, матінка, матуся, ненька – ніжна, ласкава. Берегиня роду нашого, і поряд Батько, тато, татусь – сильний, надійний, іноді суворий, але завжди добрий, захисник, годувальник, господар дому.
Мати і батько - найближчі і найрідніші люди для кожного з нас. Скільки ночей недосипає мама, доглядаючи за своїм дитям, скільки сил віддає тато, щоб захистити, забезпечити свою сім’ю всім необхідним.
Господь Бог, даючи десять Заповідей, тільки три перші призначив на свою славу, а сім інших – для добра людей. З тих, які стосуються людей, на першому місці Він поставив четверту Заповідь «Шануй батька твого й матір твою, щоб тобі було добре і щоб ти довго прожив на землі».
Тому сьогоднішні наша розмова з вами буде про пошану й любов до батьків.
Як бачимо з цієї Заповіді, те, як довго і як добре ви будете жити на землі, залежить від того, чи будете любити, поважати, слухати й шанувати своїх батьків. Постарайтесь під час уроку зрозуміти, усвідомити, ще глибше переконатись у цій істині.

2. Робота над афоризмами.
- Батько стоїть вище за сотню вчителів, мати – вище за сотню батьків.
- Безчесний той, хто не поважає батьків, адже – це головний обов’язок людини; усі інші обов’язки мають другорядне значення.
- Хоч би що робила людина, усі її справи, навіть найвидатніші, нічого не варті, якщо вона не виконує свого обов’язку перед батьками.
- Якщо ти не поважаєш батьків, люди обов’язково це помітять і не будуть тебе поважати. Ти можеш залишитися без друзів.
- Діти, уважно прочитайте афоризми, й поясність, як ви їх розумієте.
(Відповіді дітей).

3. Робота над прислів’ями.
3.1. – Ви мали завдання підібрати прислів’я про батьків. Назвіть їх.
(Прислів’я № 1)
  • Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.
  • На сонці тепло, а біля матері добре.
  • Нема того краму, щоб купити маму.
  • Мати одною рукою б’є, а другою гладить.
  • У дитини заболить пальчик, а в матері серце.
  • Годуй діда на печі, бо й сам там будеш.
  • Все купиш, лише тата й мами – ні.
  • Доти ягнятка скачуть, доки матір бачать.
  • Які мама й татко, таке й дитятко.
  • Материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане.
  • Поки діда, поти й хліба.
  • Поки баби, поти й ради.
  • Яке дерево, такі його квіти.
  • Які батьки, такі й діти.
  • Матері ні купити, ні заслужити.
  • Дитина плаче, а матері боляче.
  • У кого є ненька, у того й голівка гладенька.
  • Материнська молитва небеса відкриває.

- Чого вони навчають?
- Як ставилися до своїх батьків наші далекі предки, ви сказали.

3.2. – Є прислів’я, які виражають ставлення нашого народу до батьків. Послухайте їх.
(Прислів’я № 2)
  • Все купиш, лише тата й маму – ні.
  • Мати одною рукою б’є, а другою гладить.
  • У дитини заболить пальчик, а в матері серце.
  • Материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане.
  • Нема у світі цвіту цвітішого над маківочки, нема ж і роду ріднішого над матіночки.
  • У кого є ненька, у того й голівонька гладенька.
  • Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько.

3.3. – А ще є прислів’я, в яких містяться поради батькам щодо виховання дітей.
(Прислів’я № 3)
  • Гни дерево поки молоде, учи дітей поки малі.
  • Коли дитини не навчиш у пелюшках, то не навчиш у подушках.
  • Добрі діти доброго слова послухають, а лихі – й дрючка не бояться.
  • Добрі діти – батькам вінець, а злі діти – кінець.
  • Де одинець – хазяйству кінець, а де сім – щастя всім.

4. Поради видатного українського педагога В.О. Сухомлинського, які містяться в його казках, оповіданнях, притчах.
(Поради Сухомлинського)
  • Шануй і поважай матір та батька, які своєю працею і піклуванням несуть тобі радість. Пам’ятай, що вони також мають право на радість. Дорожи честю родини, оберігай її як святиню. Де б ти не був, не забувай про рідну домівку. Завжди пам’ятай про неї.
  • Бути добрими дітьми для своїх батьків означає приносити в родину тільки мир і спокій, радість і щастя. Не приносьте батькам тривоги, горя, прикрості, ганьби! Турбота про мир і спокій в родині, про радість і щастя батьків повинна стати головним бажанням вашого життя. Якщо в родині горе, нещастя, неприємність, то ваша відповідальність за благополуччя сім’ї зростає в сто раз.

5. Розкриття змісту Божої заповіді «Шануй батька і неньку, то буде тобі скрізь гладенько».
- Розкажіть, діти, а як ви ставитися до своїх батьків, у чому виражається ваша шана, повага, любов до них і турбота про їхнє щастя.
 (Відповіді дітей.)

6. Опрацювання легенди «Сини».
(Легенда «Сини»)
Дві жінки брали з криниці воду. До них підійшла третя. Старенький дідусь сів на камінець біля криниці перепочити. Одна жінка й каже іншим:
  • Мій синок такий спритний і сильний. Ніхто його не подужає.
  • А мій співає, як соловейко. Ні в кого нема такого чудового голосу, - каже друга.
А третя мовчить.
- Чого ти про свого сина нічого не скажеш? – питають її жінки.
- Що казати? Нічого особливого в ньому немає.
Ось набрали жінки повні відра води й пішли. Хлюпає з відер вода. Ломить спину. Раптом назустріч три хлопчика. Один через голову перекидається, колесом ходить. Милуються ним жінки. Другий соловейком заливається, пісню виспівує. Заслухалися жінки. А третій підбіг до матері, узяв у неї важкі відра й поніс додому.
Питають жінки у дідуся:
  • Що скажете, дідусю? Як Вам наші сини?
  • А де ж вини, - питає старенький. – Я лише одного сина бачу.
(О. Осєєва)

6.1. Слухання легенди.

6.2. Бесіда за змістом.
- Як ви розумієте слова дідуся, чому він так відповів матерям?
- Хто з синів виконує свій обов’язок перед батьками?
- У чому повинна виражатися любов до них?
- Що, на ваш погляд, виражає назва твору: тему чи основну думку?

7. Підбиття підсумків.
- Поміркуймо разом, що значить шанувати своїх батьків, у чому ще має виявитись?
(Міркування учнів).

8. Материнська любов.
 Вступне слово вчителя.
8.1. Неня... це перше слово, яке з радісною усмішкою промовляє дитина. Матуся – це те слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини страждання і горя. Кожна людина скаже: «Найкраща мама – моя, бо безмежна її любов, її ніжність, хто б вона не була, де б не жила».

8.2. Відгадування загадок.
(Загадки про маму).
  • Яке свято існує для вшанування, подяки нашим мамам? Коли ми їх вітаємо?
 (Відповіді дітей).

8.3. Опис мами. Конкурс.
- Вам було завдання розповісти про свою маму, описати її, де і ким вона працює, чим полюбляє займатися у вільний час, улюблена страва та інше
(Учні показують портрет мами і розповідають про своїх матерів).

8.4 Підсумок конкурсу.

9. Підсумок уроку
- Висловіть свою думку віршем, прислів’ям чи висловом про маму.





Література:
  1. З.О. Сергійчик. «Українознавство».
  2. В. Колодій. Гуцулятко.
  3. В.Г. Чернуха. Християнська етика в українській культурі.
  4. В Федієнко. «Енциклопедія народних свят».
  5. Біблія.